Warsztaty SZKLARSKIE WYPIEKI
Zapraszamy na warsztaty „Szklane wypieki” z Edytą Kullą w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, które odbędą się 18 września (sobota), o godz. 10.00.
Warsztaty są skierowane do dzieci powyżej 7 roku życia. Na zajęciach omówimy jakie są techniki, tajniki i metody pracy ze szkłem. Dzieciaki nauczą się bezpiecznie ciąć szkło i profesjonalnie je obrabiać. Zabawimy się w topienie szkła w mikrofalówce a ze stopionego szkła spróbujemy zrobić profesjonalne breloczki, magnesy, zawieszki lub inne cudeńka. Zapraszamy ciekawskich i odważnych szklarskich twórców na porębę do Domu Hauptmanów.
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Zapraszamy dzieci i młodzież Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy tel. 75 717 26 11, email: kontakt@muzeumdomhauptmannow.pl
Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Leśne dziedzictwo Szklarskiej Poręby”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura-Interwencje 2021” oraz z Budżetu Województwa Dolnośląskiego
Leśne dziedzictwo Szklarskiej Poręby. Warsztaty i gra terenowa
Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie realizuje projekt „Leśne dziedzictwo Szklarskiej Poręby”, finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura-Interwencje 2021” oraz z Budżetu Województwa Dolnośląskiego.
Celem zadania jest popularyzacja wśród mieszkańców karkonoskiej miejscowości lokalnego dziedzictwa i historii czterech grup społecznych (Walonów, hutników, drwali i kurzaków), które na przestrzeni wieków formowały kształt Szklarskiej Poręby i których działalność stanowi jej dziedzictwo kulturowe.
W ramach projektu przygotowaliśmy cztery warsztaty: „Poszukiwania minerałów – wyprawa z Roksaną Knapik”, która odbyła się 11 września; „Szklarskie wypieki z Edytą Kullą”, które odbędą się 18.09 (trwają zapisy!) oraz planowane na październik: „Walońskie tajemnice” w Muzeum Ziemi JUNA oraz „Kurzacy i drwale” w naszym muzeum. Warsztaty są bezpłatne.
Ponadto powstała gra terenowa „Leśne Skarby”, której punkty prowadzą przez mniej lub bardziej znane miejsca w Szklarskiej Porębie. Przygotowane zostały mapki z kodami QR, które zawierają współrzędne geograficzne i konkretne lokalizacje danych punktów, dzięki czemu każdy mieszkaniec czy turysta bez trudu odnajdzie je w terenie. Mapki można dostać m.in. w naszym muzeum, w Informacji Turystycznej oraz w Muzeum Ziemi JUNA. Zachęcamy do przesyłania na nasz adres mailowy lub profil na FB zdjęć z wyznaczonych punktów, ponieważ dla pierwszych 100 osób, które przejdą naszą grę, czeka nagroda!
Specjalnie na potrzeby projektu przygotowana została unikatowa gra planszowa „Leśne Skarby”, która przeniesie graczy do średniowiecznej Szklarskiej Poręby. Los uczestników zależeć będzie od woli potężnego i wszechmocnego Ducha Gór. Przemierzając krainę u stóp Karkonoszy, otoczoną rzekami Kamienną, Kamieńczykiem i Szklarką odwiedzą dawnych mieszkańców Szklarskiej Poręby. Po drodze miną Walonów – tajemniczych poszukiwaczy złota i kamieni szlachetnych, hutników, którzy w wędrujących hutach wytwarzali szkło oraz drwali i kurzaków, którzy zapewniali hutnikom drzewo i węgiel drzewny do wypału. Grę planszową otrzymają także uczestnicy warsztatów.
Zachęcamy do wspólnej przygody!
I. Kultura-Interwencje 2021
Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie zaprasza na wyprawa w poszukiwaniu ametystów i kwarców dymnych, którą poprowadzi geolog Roksana Knapik.
Spotykamy się o godz. 10.00 w Szklarskiej Porębie przy wejściu na żółty szlak, naprzeciwko pensjonatu Cytryn (ul. Kilińskiego 21). Niestety nie ma tu możliwości parkowania, auto można zostawić na płatnym parkingu powyżej wzdłuż ulicy Uroczej (płatność tylko bilonem lub aplikacją moBilet) lub gdzieś poniżej w okolicach. Warto zaplanować sobie czas związany z parkowaniem i nie przyjeżdżać na ostatnią chwilę.
Wycieczka jest piesza, a jej trasa ma około 7 km długości. Najpierw odwiedzimy lokalizację gdzie odsłania się żyła kwarcowa z ametystami. Następnie przejdziemy na hałdy starej kopalni pegmatytu “Anton”, gdzie będziemy szukać kwarców dymnych i nie tylko. Po zakończeniu poszukiwań wracamy na miejsce zbiórki.
Czas wyprawy to około 5 godzin (przewidywany koniec około godz. 15.00).
Wyprawa jest bezpłatna.
Dla uczestników zapewnione są młotki, przecinaki, okulary i rękawice ochronne, a także proste torebki papierowe na okazy. Nie zapewniamy ubezpieczenia NNW.
Obowiązuje strój terenowy – uczestnicy muszą być przygotowani na różne warunki pogodowe, w tym również deszcz. Obie lokalizacje są dosyć kamieniste, należy więc mieć buty trekkingowe. W terenie wciąż jest sporo kleszczy, warto więc na wyprawę zaopatrzyć się w jakiś środek odstraszający te pajęczaki i innych krwiopijców (m.in. meszki i komary). Warto też wziąć latarkę, bo będziemy oglądać starą kopalnię pegmatytu.
Uwaga, każdy uczestnik otrzyma unikatową grę planszową.
Zapraszamy dzieci i młodzież wraz z rodzicami/opiekunami.
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy tel. 75 717 26 11, email: kontakt@muzeumdomhauptmannow.pl
Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Leśne dziedzictwo Szklarskiej Poręby”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura-Interwencje 2021” oraz z Budżetu Województwa Dolnośląskiego.
„Leśne dziedzictwo Szklarskiej Poręby”
Uprzejmie informujemy, że nasz projekt „Leśne dziedzictwo Szklarskiej Poręby” uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura-Interwencje 2021”.
Celem zadania jest popularyzacja wśród mieszkańców karkonoskiej miejscowości lokalnego dziedzictwa i historii czterech grup społecznych (Walonów, hutników, drwali i kurzaków), które na przestrzeni wieków formowały kształt Szklarskiej Poręby i których działalność stanowi jej dziedzictwo kulturowe.
W ramach projektu zorganizowane zostaną: warsztaty tematyczne dla dzieci i młodzieży, gra terenowa oraz gra planszowa, której unikatową planszę zaprojektuje artysta-malarz Emil Goś.