Muzeum Karkonoskie logo

Godziny otwarcia

1.V. – 30.IX. Wt – nd: 9.00 – 17.00.

1.X – 30.IV. Wt -nd: 9.00 – 16.00.

„Park Ducha Gór”

Zabytkowy park przy Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskie Porębie, gruntownie przebudowany i zagospodarowany w 2011 r., stanowi jedno z najciekawszych pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i historycznym założeń na terenie Kotliny Jeleniogórskiej. Na obszarze ok. 4,5 ha zaprojektowano ponad 1 km przyrodniczych ścieżek górskich, które prowadzą zwiedzających szlakiem najciekawszych okazów flory parkowej. Na trasie ścieżek usytuowano pięć domków tematycznych, każdy o indywidualnym i niepowtarzalnym charterze:

  • Chata Wodnika Pożytecznego – z kołem młyńskim i balkonem, z którego rozciąga się widok na „moczydło”;
  • Chata Tajemna – ukryta w skarpie tak, że trawiasty dach zlewa się z otoczeniem, otwarta od frontu, z ławami i stołami wewnątrz;
  • Gościniec Ducha Gór – oparty na 18 słupach akacjowych, wewnątrz ławy ze stołami „ogniskujące się” na otwartym kominku oraz grillu, z tyłu pomieszczenie gospodarcze;
  • Chata Skrzata z mchu i paproci – o konstrukcji z desek, z dachem dwuspadowym z zastrzałami z gałęzi, pokrytym trawą, mchem i porostami. Obok chaty „grzybowy” płot oraz „grzybowy” stół z „grzybowymi” stołkami;
  • Chata Rzepichy Zielarki – utrzymana w charakterze prymitywnej zagrody, gdzie ściany wykonane są z pionowych sztachet korespondujących z ogrodzeniem zielarskiego ogrodu. Te naturalne, drewniane elementy małej architektury, tworzą trakt pod nazwą „Ogród Ducha Gór”, doskonale wpisujący się w górski, nieco omszały i surowy charakter parku.

Dodatkową atrakcją dla najmłodszych jest Placyk dobrej kondycji – miejsce promujące aktywność fizyczną w formie placu zabaw z urządzeniami wykonanymi w stylistyce nawiązującej do pozostałych elementów małej architektury.

Wielkim walorem parku są przepiękne, rozległe widoki w kierunku pasma Karkonoszy, które można podziwiać z pergoli widokowej umiejscowionej na kamiennym kręgu, skonstruowanej z drągów ułożonych na wzór szachulca, charakterystycznego dla tutejszej starej architektury.

Edukacja ekologiczna

Na terenie parku organizowane są plenerowe lekcje przyrodnicze dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz grup zorganizowanych. Metody, forma i treść zajęć dostosowane zostały do wieku uczestników. Zajęcia z edukacji ekologicznej realizuje się w oparciu o unikalne elementy przyrodnicze parku, z wykorzystaniem nowopowstałych obiektów infrastruktury: przyrodniczych ścieżek górskich, domków tematycznych, pergoli widokowej. Lekcje prowadzone przez przewodnika, odbywają się w okresie od maja do października. Na uczestników zajęć czeka doskonała zabawa na Placu dobrej kondycji.