„Od jesionu do karbonu” Kolekcja oryginalnych nart od pocz. XX do XXI wieku

Prezentowana kolekcja sprzętu narciarskiego ukazuje jego rozwój w przekroju historycznym, od najdawniejszych, pochodzących z początków XX wieku do najnowszych modeli. Intencją wystawy jest ukazanie jaką drogę przeszedł sprzęt stosowany w narciarstwie zjazdowym i klasycznym i jak wielką rolę w podnoszeniu wyników sportowców odegrał postęp technologiczny. Sprawił, że używane do produkcji nart drewno i skóra zastąpione zostały tworzywami z plastiku, włókna węglowego i szklanego.

W zbiorach znajdują się między innymi narty z początków XX wieku oraz „topowe” narty biegowe z lat 50-70. XX wieku, na których biegali najlepsi w tym czasie zawodnicy. Produkowała je firma Jarvinen, a podstawowym surowcem, z którego je wykonywano była brzoza fińska. Podobną popularność w latach 50-60. XX wieku zyskały narty zjazdowe austriackiej firmy Fischer model Pionier Master. Zaprezentowane są również najbardziej popularne modele nart biegowych i zjazdowych produkowane w latach 60-80. XX wieku przez firmę Polsport z Nowego Targu.
Twórcą i właścicielem kolekcji nart jest dr Grzegorz Sadowski.
Kolekcji nart towarzyszy wystawa planszowa poświęcona historii narciarstwa w Szklarskiej Porębie.

Czas trwania: 13.02.2015 – 15.03.2015.