Muzeum Karkonoskie logo

Godziny otwarcia

1.V. – 30.IX. Wt – nd: 9.00 – 17.00.

1.X – 30.IV. Wt -nd: 9.00 – 16.00.

November 30, -0001

Pejzaże wyobrażone Paweł Trybalski

Urodził się  7 grudnia 1937 w Hostynnem – Kolonii w powiecie hrubieszowskim. Od 60-tych lat XX w. związany jest z regionem  jeleniogórskim, gdzie mieszka i tworzy, początkowo  w Jeleniej Górze, od  1989 r. –  w  Michałowicach.

Jest jednym z ważniejszych twórców surrealizmu i malarstwa metaforycznego w Polsce. Zadebiutował w 1971 r. na wystawie w  Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Warszawie. W tymże roku wziął udział w Festiwalu Współczesnego Malarstwa Polskiego w Szczecinie,            w efekcie stał się stałym uczestnikiem międzynarodowych wystaw prezentujących sztukę polską.   

Dysponuje perfekcyjnym, rzadko dziś spotykanym warsztatem, szczególnie widocznym                   w detalach  i grze świateł.  Od 1970 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.  Jest bohaterem pięciu filmów o sztuce. Ostatni „Podróże wyobraźni”- przygotowany został przez TVP Wrocław dla TVP Kultura w 2014 r.  Twórczość Pawła Trybalskiego stanowi inspirację dla słuchaczy Wyższej Szkoły Transformacji, z inicjatywy której wydany został album malarstwa „Inspiracje. Ikony skojarzeń. Paweł Trybalski”, Wrocław 2010.

W życiu zawodowym był projektantem tkanin w ZPL „Len” w Kamiennej Górze, współpracował z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie oraz, w latach 80-tych XX w. – z Biurem Planowania Przestrzennego w Jeleniej Górze przy projektowaniu  i rewaloryzacji miast Dolnego Śląska. W 1986 r. otrzymał Nagrodą Stowarzyszenia Architektów Polskich (1986). Odbył szereg podróży i wypraw do miejsc tak spektakularnych jak Syberia, Armenia czy Antarktyda. 

Uczestniczył w około 300 wystawach sztuki polskiej w kraju  i za granicą. Prezentował swoje malarstwo wielokrotnie: w Tokio, Nowym Jorku, Hadze, Paryżu, Duisburgu, Innsbrucku, Londynie, Melbourne, Pradze, Sofii, Kazanłyku (Bułgaria), Madrycie, Barcelonie, Granadzie, Sztokholmie, Helsinkach, Vaanta, Tampere, Berlinie, Skopje, Erewaniu, Budapeszcie, Kolonii.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in.:

•  I nagroda i “Złota Szpilka” redakcji Szpilek,  Satyrykon,  Legnica 1980,

•  Złoty Medal w Olimpijskim Konkursie Sztuki,  Warszawa, 1984 i 1987,

•  Złoty Krzyż Zasługi, Zasłużony Działacz Kultury, Dyplom Ministra Kultury i Sztuki, liczne stypendia twórcze Ministra Kultury i Sztuki,

•  Dyplom Honorowy Prowincji Granada,

•  Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, 2010.

Prace Pawła Trybalskiego znajdują się w zbiorach wielu światowych i polskich muzeów oraz w kolekcjach prywatnych.