September 14, 2024

Szkice z Karkonoszy – 14.09.2024

Summary

Dnia 14.09.2024 r. o godz. 17.00 zapraszamy do Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie na film oraz pokaz taneczny pt. „Szkice z Karkonoszy”, który jest inspirowany postacią Caspara Davida Friedricha oraz uczczeniem jubileuszu 250. rocznicy urodzin artysty.

Latem 1810 roku artysta Caspar David Friedrich wraz ze swoim przyjacielem Georgiem Friedrichem Kerstingiem wybrał się na wędrówkę z Drezna na Śnieżkę. Codziennie spacerowali i rysowali; szkic stał się później obrazem „Eldena w Karkonoszach”, który obecnie wisi w Państwowym Muzeum Pomorskim. Przedstawia ruiny klasztoru Eldena w jego rodzinnym mieście Greifswaldzie naprzeciw grzbietu Karkonoszy. Film jest ubiegłoroczną próbą powtórzenia przeżyć tego krajobrazu, wędrówek po górach i codziennej pracy twórczej z małą międzynarodową grupą w miejscach, które Fryderyk prawdopodobnie widział podczas swojej wędrówki w 1810 roku.

Głównym wykonawcą jest:
"Referat Kultury Pomorza i Wschodniej Brandenburgii przy Muzeum Pomorskim/Kulturreferat für Pommern und Ostbrandenburg am Pommerschen Landesmuseum”

Impreza w ramach EDD 2024