Złote godziny. Fotografia Zygmunt Trylański

Zygmunt Trylański, mieszkaniec Szklarskiej Poręby, członek Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, Jeleniogórskiej Strefy Fotografii, Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Związku Polskich Fotografików Przyrody fotografią zajmuje się od 1965 roku.

W latach 1975 – 1980 działał twórczo w grupach: Sektor, A-74, Gama 74 i na ten okres przypadła jego największa dotąd aktywność fotograficzno-wystawiennicza.

Wziął udział w 120 wystawach, głównie międzynarodowych, w 1977 roku zdobył jedną z ważniejszych wówczas, prestiżową nagrodę – Grand Prix na międzynarodowym Salonie Fotografii Venus 77.

W ostatnich latach aktywował uczestnictwo w konkursach z efektami takimi jak pierwsza nagroda w ogólnopolskim Konkursie Fotografii Przyrodniczej  w 2012 r. W 2015 roku zdobył: złoty medal UPI – United Press International Photographs w Finlandii i brązowy w Rumunii, dwukrotne złote medale FIAP – Fédération Internationale de l’Art Photographique oraz srebrny medal w Indiach także Złoty Medal RPS w Rumunii, APS Merit w Australii, Ribon PSA w Hiszpanii, Reflection CM w Indiach. Uzyskał również honorowe członkostwo FIAP w Niemczech, Serbii i Singapurze. W 2015 roku Zygmunt Trylański otrzymał Nagrodę Ducha Gór – prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez władze Szklarskiej Poręby osobom o szczególnych osiągnięciach oraz wnoszących istotny wkład w promocję Szklarskiej Poręby.